Poznaj świąteczne symbole! - sportujMY
+48 519 400 071
info@sportujmy.pl

Poznaj świąteczne symbole!

wróć na stronę główną

Święta Bożego Narodzenia czekają tuż za rogiem! Już za niespełna tydzień usiądziemy z rodziną przy wigilijnym stole. Trudno, aby naszą głowę, w czasie tej przedświątecznej gorączki, zaprzątały inne tematy, jak nie te związane właśnie z Gwiazdką. Dlatego dzisiaj odchodzimy nieco od sportu i przypomnimy Wam symbole świąteczne i ich znaczenie.

 

Choinka

Tradycja ubierania choinki na każde Święta Bożego Narodzenia pochodzi z Niemiec. Samo drzewko symbolizuje życie, a lampki narodziny Jezusa. Bombki z kolei mają symbolizować grzechy, a łańcuchy kuszącego węża.

 

Sianko

Symbol ubóstwa i żłóbka, w którym narodził się Jezus. Dawniej oprócz umieszczania sianka pod obrusem, gospodarze przynosili do swoich domów całe snopy siana, co miało przynieść urodzaj i dobrobyt w zbliżającym się, nowym roku.

 

Opłatek

Ma oznaczać pojednanie. Symbolizuje odpuszczenie win. Poprzez dzielenie się opłatkiem z bliskimi wyrażamy także swoją wdzięczność wobec nich.

 

Wolne miejsce przy stole

Najbardziej powszechnym wyjaśnieniem dla tego symbolu jest to, że wolne miejsce jest przygotowywane dla niespodziewanego gościa. Symbolizuje to jednak jeszcze pamięć o osobach, które nie mogły zasiąść z nami do wigilijnego stołu – mowa tu o osobach, które nie dotarły na Wigilię ze względu na zbyt dużą odległość, ale także o tych którzy zmarli.

 

Potrawy wigilijne

Kolejnym symbolem wigilijnym są oczywiście potrawy, które spożywamy w trakcie świątecznej kolacji. Zwyczajowo na wigilijnym stole znajduje się dwanaście potraw. Pojedyncze dania lub składniki mają swoje znaczenie. I tak, ryby symbolizują zdrowie i dostatek, potrawy z makiem spożywane były po to, by w nadchodzącym roku zapewnić sobie bogactwo i potomstwo, grzyby mają gwarantować szczęście i dostatek, a miód to symbol szczęścia, obfitości i miłości.

 

 

WRÓĆ NA STRONĘ GŁÓWNĄ

Formularz kontaktowy

Drogi Rodzicu!

Przed wysłaniem pytania sprawdź, czy odpowiedź na nie nie została umieszczona w bazie odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA