Jak zachęcić dziecko do wyjazdu na obóz? - sportujMY
+48 519 400 071 (pon-pt od 8:00 do 16:00)
info@sportujmy.pl

Jak zachęcić dziecko do wyjazdu na obóz?

wróć na stronę główną

Często zdarza się tak, że dziecko nie chce wyjechać na obóz lub wziąć udział w półkolonii. Niechęć może być spowodowana przez wiele czynników, przez które Twoja pociecha wręcz obawia się wyjazdu. Jak przekonać dziecko do wyjazdu na obóz? Skąd nieprzychylność malucha?

Dlaczego dziecko nie chce jechać na obóz?

Istnieje wiele powodów, przez które dziecko obawia się jechać na obóz. Warto jednak pamiętać, że pociecha, która nie chce jechać na obóz ma ku temu ważny powód. Przede wszystkim istotna jest rozmowa. Dzięki niej rodzic pozna powód zniechęcenia, a także może uda mu się znaleźć rozwiązanie.

Oto najczęstsze powody obawy dzieci przed wyjazdem na obóz:

  • tęsknota (dziecko najczęściej obawia się rozłąki z rodzicami),
  • dziecko może bać się, że rodzice zwyczajnie zapomną odebrać go z obozu,
  • maluch obawia się również kłopotów, przy których może zostać sam (tak to może odbierać),
  • kontakt z nowymi osobami (w tym przypadku dziecko może obawiać się niezaakceptowania).

Jak namówić dziecko do wyjazdu na obóz?

Dziecko również ma swoje problemy i ważne powody, przez które nie chce jechać na obóz. Wiele z nich są zrozumiałe tylko dla malucha, dlatego ważna jest szczera rozmowa i wyjaśnienie, które może pomóc oswoić się z wyjazdem.

Wiara w siebie

Warto wzmocnić jego wiarę w siebie. Dzieci często mają obawy przed tym, co się stanie, gdy wyjdą do obcych im ludzi – boją się, że nie zostaną zaakceptowane. W tym przypadku jest nieco ciężej namówić dziecko do wyjazdu na obóz, choć nie jest to niemożliwe. Jako rodzice powinniście doceniać je za każde dobrze wykonane zadanie (nawet to najdrobniejsze). Warto również podkreślić kompetencje malucha, które przydadzą mu się na obozie i pomogą mu przetrwać okres bez rodziców.

Nadopiekuńczość

Gdy rodzice obawiają się wyjazdu swojego dziecka na obóz, nie chcą go wypuścić spod swoich skrzydeł, ono samo nabiera obaw i odczuwa lęk przed nowymi osobami oraz nowym otoczeniem. W tym przypadku pomoc psychologa może okazać się niezwykle przydatna.

Warto podać wartościowe argumenty

Jeśli Twoje dziecko nie chce jechać na obóz, to warto zastanowić się jako rodzic, co taki wyjazd może mu rzeczywiście dać. Przedstawienie wartościowych argumentów w postaci ewentualnych nabytych umiejętności lub nowych znajomości (oczywiście podczas obozu) może zmniejszyć obawy i lęk przed wyjazdem. Szczera i otwarta rozmowa z dzieckiem zawsze może przynieść wiele korzyści, nie tylko w tej sytuacji.

WRÓĆ NA STRONĘ GŁÓWNĄ

Formularz kontaktowy

Drogi Rodzicu!

Przed wysłaniem pytania sprawdź, czy odpowiedź na nie nie została umieszczona w bazie odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA